Wycieczka na Jasną Górę

Wycieczka na Jasną Górę. Czy warto? Jak zorganizować?

Jasna Góra to ważne miejsce nie tylko dla osób wierzących. Każdy entuzjasta architektury — zwłaszcza sakralnej — powinien odwiedzić to miejsce. O czym warto pamiętać, organizując wycieczkę na Jasną Górę, podpowiadamy poniżej. 

Wycieczka na Jasną Górę: dlaczego warto tu przyjechać?

Jasna Góra to położone w Częstochowie sanktuarium, w którym znajduje się klasztor zakonu Paulinów. Początki istnienia klasztoru sięgają XIV wieku. Dziś Jasna Góra zaliczana jest do miejsc najświętszych dla Chrześcijan z całego świata.

Organizując wycieczkę na Jasną Górę, na liście punktów obowiązkowych do odwiedzenia muszą znaleźć się:

  • Obraz Matki Bożej Częstochowskiej: ikona autorstwa nieznanego włoskiego malarza przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem ma szczególne znaczenie dla każdego Chrześcijanina przybywającego do klasztoru. Każdy, kto uczestniczy w wycieczce na Jasną Górę musi zobaczyć ołtarz, na którym znajduje się obraz Czarnej Madonny (tak często określana jest słynna ikona).
  • Sala Rycerska: wnętrze tej komnaty stanowi prawdziwą oś historii Jasnej Góry. Na obrazach z różnych okresów przedstawione są dzieje klasztoru. 
  • Skarbiec: ta część częstochowskiego sanktuarium jest najlepszym dowodem, który potwierdza znaczenie tego miejsca. Znajdują się tutaj cenne wota składane w podzięce Matce boskiej Jasnogórskiej. 
  • Bastion Świętego Rocha na Jasnej Górze: to jedna z części wzniesionej w XVII wieku fortyfikacji, które przetrwały Potop Szwedzki. Miejsce stanowi to dobry punkt widokowy, ale przede wszystkim warto tu zajrzeć ze względu na liczne wystawy, które tutaj się odbywają. 
  • Wieża: zwieńczeniem każdej wycieczki na Jasną Górę powinno być wejście na wieżę górującą nad Częstochową. Widok jest imponujący, choć osoby z lękiem wysokości powinny odpuścić sobie taką dawkę wrażeń.  

Jak najlepiej dostać się z Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej do Częstochowy?

Jeśli wycieczkę na Jasną Górę organizujemy dużą grupą, warto wynająć autokar — Będzin, Sosnowiec, czy Katowice, to miasta, w których działa wiele firm przewozowych, dlatego nietrudno będzie znaleźć transport.

Można też do Częstochowy dostać się koleją, jednak wtedy ogranicza nas rozkład jazdy pociągów — nie mamy zbyt dużej elastyczności czasowej. Zwłaszcza że wycieczkę na Jasną Górę można połączyć ze zwiedzaniem Kamieniołomów na Złotej Górze, do których łatwiej dostać się samochodem. 

Ile czasu przeznaczyć na wycieczkę na Jasną Górę?

Na wycieczkę na Jasną Górę warto przeznaczyć cały dzień. Nawet jeśli okaże się, że zdążyliśmy wszystko zobaczyć i zostało nam trochę czasu, można spokojnie zajrzeć w inne ciekawe zakątki Częstochowy. Między innymi do wspomnianych wyżej Kamieniołomów na Złotej Górze, czy też przespacerować się ulicami miasta, zatrzymując się w którejś z okolicznych kawiarnii. 

Jeśli chodzi nam po głowie wycieczka na Jasną Górę, więcej informacji na temat tego miejsca można znaleźć na stronie Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Mamy nadzieję, że udało nam się udowodnić, że wycieczka na Jasną Górę jest dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Zwłaszcza że można tu łatwo dostać się nie tylko z miast województwa śląskiego, ale także z dalszych części kraju.