autobus autokar różnica

Autobus i autokar. Czym się różnią?

Zdarza się niekiedy, że w mniej formalnych okolicznościach klienci pytają nas, jaka jest różnica między autobusem i autokarem. Mimo że ta wiedza dużo nie wnosi do życia, czasem warto to wiedzieć.

Dla większości osób zamienne stosowanie terminu autobus i autokar jest zupełną normalnością. Z logicznego punktu widzenia takie nazewnictwo jest w pewnym stopniu uzasadnione — w końcu zarówno autobus i autokar są dużymi pojazdami drogowymi, których przeznaczeniem jest transport pasażerów. Warto również zaznaczyć, że taki podział w wielu językach nie występuje. Anglosasi określają wszystkie te samochody zbiorczym określeniem bus.

Autobus i autokar: różnica terminologiczna

Chcąc wskazać różnicę między autobusem a autokarem, dobrze jest na początku odnieść się do definicji autobusu zawartej w Kodeksie o Ruchu Drogowym. Brzmi ona następująco:

autobus: pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą; 

Wobec powyższej definicji, wiemy już na pewno, jaka jest różnica między busem a autobusem. Wynika ona z dostępnej liczby miejsc siedzących w pojeździe. Przytaczając powyższą definicję, warto wspomnieć, że w Kodeksie o Ruchu Drogowym pojęcie autokaru w ogóle nie występuje. Czy jest ono zatem potocznym określeniem dużego pojazdu pasażerskiego? Niezupełnie. 

Autobus a autokar: różnica wynikająca z dystansu

Często się mówi, że autobus to pojazd przeznaczony do transportu po ściśle określonej trasie — najczęściej znajdującej się w obrębie danego miasta lub miast sąsiadujących. Oznacza to, że najczęściej są to pojazdy komunikacji publicznej. Większość osób myśląc o autokarze, widzi pasażerski pojazd przewożący osoby na długich dystansach. Często te wyobrażenia są słuszne. Z reguły nikt nie powie, że jedzie autobusem nad morze z Krakowa.

Różnica związana ze standardem pojazdu

Najczęściej różnica między autobusem a autokarem zakłada również inny poziom udogodnień. Najczęściej te drugie są klimatyzowane, wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia, np. telewizory umieszczone przy siedzeniach, zaś w przypadku tych pierwszych, wewnątrz są tylko siedzenia dla pasażerów. Niekiedy ewentualnie automat do sprzedaży biletów. 

Mamy nadzieję, że powyższy tekst w pełni przedstawił różnicę między autobusem i autokarem. Niby jest ona nieistotna, ale warto używać obu terminów w prawidłowym kontekście.