autokar czy pociąg

Autokar czy pociąg? Czym jechać na wycieczkę?

Szukając środka transportu na wycieczkę, często zastanawiamy się: Autokar czy pociąg. Obie formy transportu mają swoje plusy i minusy. W poniższym artykule pokazujemy mocne i słabe strony obu form podróżowania.

Zalety podróżowania autokarem

Cena: autobus jest prawie zawsze najtańszą dostępną opcją transportu. Bilety są często znacznie tańsze niż ich odpowiedniki kolejowe lub lotnicze.

Cisza: Nowoczesne autokary są odpowiednio wygłuszone, dzięki czemu hałas nie jest dokuczliwy podczas długiej podróży. Nie słychać ciągłego uderzania kół pociągu o tory, co niektóre osoby doprowadza do szału w pociągach.

Paradoksalnie lepszy czas: Większość osób uzna, że to nieprawda — autobusem zawsze dojeżdża się szybciej. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli jedziemy na wycieczkę, autokar podwozi nas pod sam hotel, czy dowolne inne miejsce, które jest finalną destynacją — nie można tego powiedzieć o pociągu.

Dojazd w górzyste tereny: Autobusy mają dostęp do regionów górskich. Wszędzie tam, gdzie jest droga, w większości przypadków autobus może jechać. Pociągi na ogół nie mają dostępu do regionów górskich. Oczywiście są od tego wyjątki.

Większy wybór kierunków podróży: Autokary jeżdżą praktycznie wszędzie. Ciężko znaleźć miejsce w Polsce, do którego nie dałoby się dojechać drogą.

Szukasz firmy oferującej przewóz osób?

Sprawdź ofertę: wynajem busa Katowice

Minusy podróżowania autokarem

Statyczna podróż: podczas jazdy autokarem jesteśmy zmuszeni do siedzenia w jednym miejscu. Nogi można rozprostować w czasie postoju.

Brak punktu barowego: W autokarze nie ma miejsca, gdzie można zjeść w spokoju posiłek. Taką możliwość mamy dopiero na przystanku.

Zalety podróżowania pociągiem

Możliwość wstawania z miejsca: Większość pociągów dalekobieżnych pozwala wstać z miejsca bez przeszkadzania pasażerowi obok. Możesz wyjść z kabiny i spacerować po korytarzu. Możesz także przejść do wagonu restauracyjnego. Nie siedzisz godzinami na tym samym siedzeniu, jak w autobusie. Trzeba niestety zauważyć, że większość nowoczesnych pociągów zaczyna przypominać układem siedzeń autobusy. Ta zaleta pociągów przestaje być szczególnie wyraźna.

Podróż bardziej przyjazna środowisku: pociągi zużywają mniej paliwa na pasażera niż autobusy, samochody czy samoloty. Jeśli dbasz o środowisko, pociąg jest prawdopodobnie najbardziej ekologicznym sposobem podróżowania na długich dystansach. Jedyną bardziej ekologiczną opcją jest wycieczka piesza lub rowerowa.

Komfortowe dworce: Dworce kolejowe są wygodniejsze niż dworce autobusowe – jest to pewne uogólnienie, ale z reguły dworce kolejowe są większe i oferują więcej udogodnień niż dworce autobusowe. Dworce kolejowe są z reguły znacznie większe.

Podróż koleją ma magię: Podróż pociągiem ma w sobie pewien rodzaj romantyzmu. Hipnotyzujący stukot kół i monotonia za oknem buduje nastrój refleksji. Ta zaleta oczywiście trafi do osób, które nie stawiają na pierwszym miejscu praktycznych względów.

Minusy podróżowania pociągiem

Wysoki koszt: Największą wadą pociągu jest koszt. Bilety kolejowe są zazwyczaj znacznie droższe niż bilety autobusowe.

Częste opóźnienia: Jeżeli chodzi o punktualność, autokary wygrywają w tej kategorii z kretesem. Kolej wręcz słynie z regularnych spóźniej i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się w Polsce zmienić

Mniej kierunków podróży: Linie kolejowe są ograniczone pod względem ilości tras. Coraz częściej pociągiem można dostać się tylko do większych miast, ponieważ wiele linii kolejowych zostało zlikwidowanych.

Pociągi bywają głośne: Podróż pociagiem często wiąże się z niedogodnościami dźwiękowymi. Niektóre osoby przez ten hałas nie mogą nawet zmróżyć oka. Podróż jest dla nich mordęgą.

Pociągi nie mają łatwego dostępu do regionów górskich: Linie kolejowe rzadko kiedy wiodą przez tereny górzyste. W większość miejsc położonych w górach będzie trzeba dostać się transportem drogowym.

Brak klimatyzacji: O ile w nowoczesnych autokarach klimatyzacja staje się standardem, tak w wielu pociągach jeżdżących po polskich torach, wciąż nie uświadczy jej się. Podróż w upalne dni bywa prawdziwą męczarnią.

Autokar czy pociąg? Podsumowanie

Jak widać, oba środki transportu mają swoje słabe i silne strony. Jeśli jednak chcesz wygodnie podróżować bezpośrednio do celu, lepszym wyborem będzie autokar. Dowiezie Cię komfortowo w miejsce docelowe.

Interesuje Cię temat wynajmu autokaru na wycieczkę?

Sprawdź ofertę Sigmatourist